Światowy dzień nerek

drugi czwartek marca

Światowy Dzień Nerek

Od 2006 roku, rokrocznie w drugi czwartek marca obchodzimy Światowy Dzień Nerek (World Kidney Day). Jest to wspólna inicjatywa Międzynarodowego Towarzystwa Nefrologii (ISN) i Międzynarodowej Federacji Fundacji Nerek (IFKF). W Polsce organizatorem obchodów jest Stowarzyszenie Nefrologia Polska wraz z innymi stowarzyszeniami zrzeszającymi osoby cierpiące na choroby nerek.

Choroby nerek

Choroby nerek to rozległa grupa schorzeń. Należą do niej m.in. ostre uszkodzenie nerki, przewlekła choroba nerek (PChN), śródmiąższowe zapalenie nerek, kamica nerkowa, nowotwór nerek i wiele innych. Ze względu na brak objawów na szczególną uwagę zasługuje przewlekła choroba nerek zwana „niemą chorobą”, która w konsekwencji prowadzi do niewydolności nerek. Przewlekła choroba nerek jest długotrwałym schorzeniem, w którym nerki nie pracują tak dobrze, jak powinny. Oznacza to, że nerki są uszkodzone i nie są w stanie filtrować krwi do tego stopnia co zdrowe nerki. PChN jest częstym zaburzeniem, co wynika z dużego rozpowszechnienia głównych jej przyczyn, przede wszystkim cukrzycy, nadciśnienia tętniczego i miażdżycy.

Najskuteczniejszym sposobem wykrycia problemów z nerkami jest podstawowe badanie profilaktyczne – ogólne badanie moczu oraz pomiar poziomu kreatyniny z krwi. Podstawową zasadą dbania o nerki jest prawidłowe nawadnianie organizmu. Woda poprawia i ułatwia pracę nerek. Równie ważna dla kondycji i zdrowia naszych nerek jest odpowiednia dieta i rezygnacja z nadmiaru soli, której dzienne spożycie nie powinno przekraczać 5 g tj. jedna płaska łyżeczka. W naszej diecie powinno natomiast znajdować się dużo owoców i warzyw. W profilaktyce chorób nerek niebagatelne znaczenie mają również badania kontrolne, które niezależnie od stanu zdrowia, warto wykonywać przynajmniej raz w roku. W razie otrzymania nieprawidłowych wyników warto zdecydować się na USG nerek i jamy brzusznej.

Świadomość społeczna o chorobach nerek jest bardzo niska. A choroby nerek dotyczą coraz większej liczby osób w każdym wieku. Aktualnie na problemy z nerkami cierpi ok 500 mln osób na całym świecie. Światowy Dzień Nerek jest zatem okazją do upowszechnienia wiedzy dotyczącej roli tak ważnego narządu wewnętrznego oraz zachęcenia do wykonywania badań profilaktycznych. Globalna kampania ma na celu podniesienie świadomości społecznej na temat znaczenia naszych nerek i związanych z nimi problemów zdrowotnych, świadomości czynników ryzyka oraz sposobu życia z chorobą nerek.